Herkesin Kendisiyle Çalışabileceği Bir Konu Vardır. Sizinki Hangisi?

ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Çocuklarınıza tatil döneminde sınır koyarken güçlük yaşıyorsanız ve nasıl davranacağınız konusunda kararsızsanız Psk. NİHAL UYAR'ın aşağıda belirttiği noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

* Sınırlarınızı önceden açık ve net biçimde belirlemelisiniz. Çocuklar için somutluk önemlidir. "Uykun gelene kadar tv izleyebilirsin." ifadesi, çocuklar için çok da net sayılmayabilir.

* Belirlediğiniz kurallar ile ilgili kararlı davranmalısınız. Günden güne ya da durumdan duruma değişiklik gösteren sınırlarla ilgili çocukların tutarlılık göstermesini bekleyemeyiz.

* Çocuğunuz, herhangi bir sınır ihlalinde bulunduğunda bunun bir bedeli olduğunu bilmelidir. Hangi durumlarda nasıl yaptırımlarda bulunulacağını çocuğa önceden söylemek,

* Ailede belirli kurallar olduğunda, evde bulunan herkes bu kurallar ile ilgili hem fikir olmalıdır. Anne-baba belirlenen sınırlamalarla ilgili birbirleriyle tutarlı davranmalı. Gerekirse yakın aile üyeleri de bu konuda bilgilendirilmelidir.

* Çocuğunuza sınır koyarken, zaman geçirebileceği alternatif etkinliklerle ilgili ona rehberlik edebilir ya da bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz.

* Uyulan kuralları her seferinde olmasa da, belirli aralıklarla sözel olarak takdir edin. Takdir edilmek çocuğun davranışı benimsemesinde rol oynar.

Son Yazılarımız

Kitaplarımız

Bizden Haberler

Mail Listemize Kaydolun