Halil Şenelmiş

Halil Şenelmiş

Uzman Psikolog

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Lisans Eğitimini Psikolog ünvanı alarak tamamladı. Yas Olguları ve Yas Terapisi Uygulamaları üzerine yaptığı çalışması ile yüksek lisansını tamamlayarak Toplumsal Ruh Sağlığı Danışmanlığı ve Kriz Müdahale Uzmanı olarak uzmanlığını aldı.

Prof. Dr. İnci SAN, Prof. Dr. Mübeccel GÖNEN ve Çağdaş Drama Derneği eğitim ekibinden Yaratıcı Drama Eğitimi, (Drama Lideri-Eğitmeni), Türk Psikologlar Derneği’nden Çocuk Testleri, UNICEF-SHÇEK işbirliğinde Travma Sonrası Müdahale Yöntemleri, UNICEF-MEB işbirliğinde Travma Sonrası Müdahale ve Danışmanlık, İstismarı Önleme ve İstismar görüşme teknikleri, EFT, EMDR eğitimleri aldı.

Konuk psikolog olarak İngiltere Rotary Birliği Uluslararası Özürlüler Kampında görev aldı.

SHÇEK bünyesinde normal ve özürlü çocuklar ile yaratıcı drama ve çocuk tiyatrosu etkinlikleri, yaratıcı drama tekniklerini kullanarak oyun terapisi çalışmaları yaptı. Halkla İlişkiler ve toplumla işbirliği çalışmalarında görev aldı.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğünde ihmal ve istismara maruz kalan, suç davranışı ile gelen ve davranış bozuklukları gösteren çocuklarla çalıştı.

Ankara İl Emniyeti Çocuk Şubesi Müdürlüğü - Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği kapsamında; İhmal ve İstismar, Madde Bağımlılığı, Cinsel Taciz, Çocuğu Sokağa İten Nedenler konulu panel ve seminerlere uzman konuşmacı, Psiko-sosyal Okul Projesi kapsamında eğiticilerin eğitimi çalışmasında eğitmen olarak katıldı.

Ankara’da özel radyolarda kuruculuk, eğitmenlik yaptı. TRT başta olmak üzere birçok radyo ve televizyon programına danışmanlık yaptı, uzman psikolog olarak programlara katıldı.

Kadına Yönelik Şiddet’i durdurmak, Çocuk İstismarını Önlemek için birçok projede yer aldı, dernek ve kurumsal çalışmalarda bulundu(halen sürdürüyor).

Öğretmenlere, anne ve babalara, çocuk ve ergenlere yönelik; Çocuk psikolojisi ve gelişimi, gelişim sürecindeki dönemsel sorunlar, ergenlik dönemi, sınav kaygısı ve kaygı yönetimi, ders çalışma yöntemleri, iletişim becerileri, aile içi ilişkiler, şiddet ve istismarı önleme vb. gibi konular da bilgilendirme ve eğitim toplantıları yaptı, halen sürdürmektedir.

Adli uzman bilirkişi olarak adli olaylarda mahkemelerde görev almakta ve danışmanlık yapmaktadır.

Algı Psikodrama Merkezi’nde karşılaştıkları ani yaşam olayları karşısında; baş etme mekanizmalarını kullanmakta, çözüm stratejilerini geliştirmek ve uygulamakta zorlanan profesyonel yardıma ihtiyaç duyan çocuk, ergen, aile, çift ve yetişkinlere yönelik danışmanlık hizmetlerini sürdürüyor.