Korkularınız Kovalıyor, Siz Kaçıyor musunuz?
Yazar :


KORKULARINIZ KOVALIYOR,

SİZ KAÇIYOR MUSUNUZ?

Hayalleriniz, hedefleriniz, istekleriniz ya da planlarınız… Eğer siz de gün içerisinde bunları zihninizden geçiriyor ve koşar adım oradan uzaklaşıyorsanız, arada kalan engellerinizi gözden geçirseniz iyi olur. Farkına bile varmadan hayallerinize giden yolu tıkayan mazeretler sizin yerinize yaşamınızın dümenini ele almış olabilir ve siz, sizi nereye sürüklediğinden bihaber olabilirsiniz.


Kontrolü tekrar ele alabilmeniz için karşılaşmaktan korktuğunuz her ne ise ona dikkatlice bakmak gerekir. Biliyorum hep kaçmaya alıştınız, korkular orada duruyor ve siz arkanıza bakmadan hızla uzaklaşıyorsunuz. Arkanıza bakmaya bile korkuyorsunuz. Sizi nereye götürdüğünü bilmeden yalnızca ondan kaçmak için savrulup gidiyorsunuz hayatta. Nereye kadar kaçabilirsiniz? Yorulduğunuz an korkunuz hemen ardınızda olacak, size yetişmesi an meselesi! İnkar etmek, yok saymak, geçer demek bir işe yaramaz. Bundan kurtulmanın tek bir yolu var, o da durmak. Durun… ve sizi kovalayan korkunuz ya da korkularınızla yüz yüze gelin. Bazen karanlıktan korkmayı bırakmak için, karanlıkta kalıp bizi asıl korkutan şeyi deneyimlemek gerekir. Korkunuzu görmezden geldiğinizde, bir gün ışıklar kesilir ve siz üzerine hiç düşünmediğiniz o duyguyla öylece kalıverirsiniz. Yaşamda da işler böyle yürür. Siz kaçarsınız, o kovalar. Sonra bir şey olur ve tıkanır durmak ve bakmak zorunda kalırsınız. İşte durum bu aşamaya gelmeden cesaretinizi biraz toplayın ve gecikmeden onunla konuşmaya başlayın:
Nasıl bir korku bu?
Nereden gelmiş?
Ne zamandır peşinizde?
Peşinizde olmasının nedeni ne?

Sizi nereye götürmek ya da nereye gitmenizden alıkoymak için kovalıyor?
Bu soruların her birine dikkatle bakın. Unutmayın ki; Durup onu fark ettiğinizde, onu çözmek ve güvenle ilerlemek için bir şansınız olacak.

İstediğiniz işi neden alamadınız?
Neden arzu ettiğiniz ilişkiyi kuramıyorsunuz?
Neden istediğiniz ölçüde para kazanamıyorsunuz?
Görmek istediğiniz o şehre neden hala gidemediniz?

gibi pek çok soru yöneltebilirsiniz kendinize.

Önünüzde iki yol var:
ya durup kaçtığınız şeye bakıp, onunla yüzleşeceksiniz, ya da gücünüzün yettiği yere kadar arkanıza bakmadan kaçmaya devam edeceksiniz.
Seçim sizin!

Psk. Nihal UYAR