Kendimize Teşekkür Etme Zamanı
Yazar :


KENDİMİZE TEŞEKKÜR ETME ZAMANI


Şimdi soruyorum:

*Yapabildiklerinizin ne kadar farkındasınız?
*Sahip olduklarınızı en son ne zaman takdir ettiniz?
*Başkaları sizin sahip olduğunuz başarıları sıralasa, yaptıklarına ve yapabildiklerine ne kadar değer verirdiniz?
*Kendinize bunun ne kadarını veriyorsunuz?
*İstediğiniz o kiloyu verdiğinizde, bilmediğiniz o dili öğrendiğinizde, çalıştığınız o sınavdan istediğiniz notu aldığınızda ne zaman durup bir “aferin bana” geçti içinizden?

İçinizde kendisinden başka herkesi yüreklendiren, destekleyen, onurlandıran ve takdir eden var mı? İşte bu yazımın kahramanı onlar… Söz konusu; kendine teşekkür etmek olduğunda koca bir sessizlik içerisinde durup, sonrasında kendini eleştirmeye, yapılacak işleri sıralamaya ve hayat akışı içerisinde kendine teşekkür etmeyi hep ıskalayanlar…
Dışarıdan bir teşekkür geldiğinde almakta zorlananlar…

Tabi ki, bizi geliştirecek, büyütecek eleştiriler ve farkındalıklardan bahsetmiyorum. Hedeflerimiz olmalı her zaman, büyümeye ilişkin çabamızı canlı tutmalıyız. Benim değinmek istediğim nokta, ilerlerken neden sürekli memnuniyetsiz bir şekilde adım attığımız. Nereden öğrendik kendimize haksızlık ederek, kendimizi döverek ya da yetersizlik duygusundan beslenmeyi? Belki öncelikle buralara bakıp, bir farkındalık sağlamak gerekiyordur. Çünkü; bu şekilde hedeflerini gerçekleştirmek için uğraşanlara baktığımızda, yaşamının herhangi bir yerinde yorulduklarını ama nedenini bulamadıklarını görüyoruz.

Aslında neden çok açık değil mi? Önümüzde geçmeniz gereken herhangi bir yaşam olayı varken, kendimize ve gücümüze olan inancımızdır en büyük destekçimiz. Peki bu inancı yaptıklarınızı yok sayarak nasıl sağlayacaksınız? Sağlayabilecek misiniz?
Bu yazı sizin için bir durak, bir fırsat olsun, dilerim. Durun ve şimdiye kadar yaptığınız iyi şeyler ile ilgili bir liste yapın. Sonrasında ise kendinize bütün maddeler için ayrı ayrı teşekkür edin. Başkasına verdiğiniz desteği, bir kere de kendinize vererek en iyi arkadaşınız kendiniz olun.

İşte şimdi yine kendinizden aldığınız güçten yola çıkarak yeni hedefler koyabilirsiniz kendinize…

Kendinizi sevdiğiniz, takdir ettiğiniz ve kendinize teşekkür etmeyi unutmadığınız günler geçirmeniz dileğiyle :)

PSK. NİHAL UYAR ÖZER