İçimizdeki Aynalar
Yazar : YELİZ ŞEN


İÇİMİZDEKİ AYNALAR

- Bak gördün mü gücün yok senin
- Olmayacak, yapamayacaksın
- Gör hayatını başardığın ne var ki?
- Ne gerek var şimdi bu değişikliğe, böyle kal burası güvenli
Tanıyor muyuz bir yerden bu cümleleri? İçimizin korkan yönünün, bizi durdurmak için çabaladığı cümleler. Büyümeyelim, yüklerimizden kurtulmayalım, hayatımızı hiç değiştirmeyelim diye bize bizi çarpık gösteren aynalar.
Özellikle de adım atmaya çalıştığımızda çıkar bu aynalar karşımıza. Öyle çarpıtarak gösterirler ki gerçeği bize, ister istemez inanırız. Gerçekten kendimizi güçsüz, başarısız hissederiz bu çarpık aynalar karşısında.
Hiç aynaya neden diye sormayı denediniz mi? Deneyin. Size onlarca sebep sayma yeteneğine sahip olduğunu göreceksiniz.” Şunu yapamadın, bunu beceremedin” den tutun “Zaten gözünün üstünde kaşın var” a kadar geniş bir yelpazede açıklayabilir size neden gücünüzün olmadığını.
Eğer inanırsanız hayatınıza böyle devam edersiniz tıpkı çarpık aynanın size yansıttığı gibi; başarısız, güçsüz, yetersiz olduğunuzu düşünerek. Kendinizi kurban rolüne sokup, olmuyor deyıp bırakmak için güzel bir yardımcıdır bu çarpık ayna. Adım atmamak için başarısızlığa mı ihtiyacınız var hemen gösterir size, değişim kararınızdan vazgeçmek mi istiyorsunuz size bir dolu yol bulur kolayca.
Peki, derdi nedir bu aynanın? Neden bize bizi çarpık gösterir?
Aslında pek bir derdi yok, onun yansıtma yeteneği bu. Korku, gerileme, başkalarını kıskanma, kendine acıma. Bu çarpık ayna sadece bunları görüp, gösterebiliyor. Başka bir şey görme yeteneği yok.
Sorun o aynanın çarpıklığında değil, sorun kendimizi sadece o aynada görmeye çalışmamızda.
Başka aynalar da var içimizde oysa. Bize gitmek istediğimiz yönü gösteren, güçlü yönlerimizi gördüğümüz, başarılarımızı farkettiğimiz, sevdiğimiz taraflarımızı gösteren aynalar. Sadece o aynalara bakmaya alışkın değiliz, belki hayatımız boyunca hiç bakmamışız ya da baktığımızda gördüğümüze inanmamışız.
O aynalar içimizde ve bakılmayı bekliyor. Hatta belki beklemiyor, şu anda bize bizi yansıtıyor. Peki siz nereye bakıyorsunuz?
Muhtemelen çarpık aynaya. Oraya bakıp, onun gösterdiklerini değiştirmeye ya da görmemeye çalışıyorsunuz. Denemeniz gereken çarpık aynayı düzeltmek değil, gerçek aynanıza bakmak.
Gerçek aynanız keşfedilmeyi bekliyor içinizde, belki bulduğunuzda uzun süredir kullanmadığınız için biraz temizlik gerekecek. Bu temizlik kendine güven, cesaret, gücünü farketme, kendini sevmekten geçecek . Siz aynanızı temizledikçe daha güzel daha parlak görünmeye başlayacaksınız.
Yorulmadınız mı kendinizi çarpık aynada görmeye çalışmaktan?
Bence yoruldunuz. Bugün farklı bir şey yapın. Gerçek aynanızı arayın içinizde. Size sizi değerli gösteren, başarılarınızı hatırlatan, hayallerinizi yakınlaştıran ayna gerçek aynanız. Bulun onu ve temizlemeye başlayın, sevgiyle, cesaretle, güçle...


Psk.Dan.YELİZ ŞEN