Hayallerinizi Gerçekleştirin..
Yazar :


HAYALLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRİN!

Şimdi bir an durun ve hayatınıza bir göz atın. Neler sizin istediğiniz gibi oldu? Hangi hayallerinizi gerçeğe dönüştürdünüz? Neleri istediniz ama yapamadınız? Önünüzdeki engeller neydi? Ya da yapamadığınızı düşündüğünüz şeyleri gerçekte ne kadar istediniz? İstediğiniz şeyi yapabileceğinize ne kadar inandınız?
Bu soruların hepsi bize verilen bu hayatı nasıl yaşadığımızı belirliyor aslında. Kafamızdan ve bedenimizden geçen her düşünce, dış dünyamızda yaşantı ve deneyimlerimiz olarak karşımıza çıkıyor.

İşte bu yüzden içimizdeki var olan çelişkiler çoğu zaman yaşamımıza ve deneyimlerimize de yansıyor. Bazen çok istediğimizi söylediğimiz durumlarda aksilikler olur ya da dileklerimizin gerçekleşmemesiyle ilgili hayal kırıklıklarımızdan bahseder dururuz. Kader, şans, talihsizlik koyarız deneyimlerimizin. Bu en kolayı, kurban rolüne girersiniz ve kendinizi şanssız(!) olarak etiketleyip hem kendinize acırsınız hem de hayata ve diğerlerine öfke biriktirerek istediklerinizden vazgeçersiniz. Oysa gerçek tam da böyle mi?

Kendi iç seslerimize bir göz atalım. Kurduğunuz hayallerin sonu gelmiyorsa eğer; dışarıya bakmak yerine, sizi korkutan, endişelendiren ya da adım atmanızı engelleyen duygu her neyse ona bakmak en iyisidir. Elbette ki, o parayı kazanmayı, o seyahate gitmeyi, o ilişkiyi, o işi istiyorsunuz. Ama eğer karşınıza durmaksızın aksilikler çıkıyorsa, belki de içinizdeki diğer bir ses aynı fikirde değildir. Daha derinlerde bir yerlerde korkuyorsunuzdur belki, belki adım atmaya hazırlanmak için başka desteklere ihtiyacınız vardır. Sizi durduran şey her neyse dışarda aramak yerine içinizde aramak gelişim süreciniz açısından çok daha işlevsel olacaktır. Sizi engelleyen ve ihtiyacınız olan her neyse dinlemekten bile korktuğunuz o sesin size hediyesi olabilir. O sesi duymazdan gelecek olursanız hem bedeniniz hem de deneyimlerinizin içinde tekrar tekrar karşınıza çıkacak ve onu dinlemeniz için size işaretler gönderecektir. Bu işaretleri fark etmek sizi istek ve hayallerinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Yaşamınız ve kendinizi dışarıdan gözlemleyin. Gördüklerinizin sizi simgelediğini unutmayın. Bir de bakmışsınız şansın kölesi olacağınıza, kendi şansınızı yaratır olmuşsunuz.

PSİKOLOG NİHAL UYAR ÖZER