Değişim Zamanı
Yazar :


DEĞİŞİM ZAMANI

Havaların ısınmasıyla yeni bir mevsime geçtik. Mevsim değişiklikleri bana içsel değişikleri hatırlatır her zaman. Bu yeni bir iş, yeni bir okul, yeni bir çevre, yeni bir ilişki, yeni bir benlik olabilir. Beklentilerimiz, yaşantılarımız ya da hayallerimiz de olabilir. Doğanın kendisini meyve vermeye , çiçek açmaya hazırladığı gibi biz de kendimizi gelişmeye ve büyümeye hazırlarız. Bu hazırlık bazen fırtınalı, bazen yağmurlu olabilir. Bitmek bilmeyen bir kış gibi gelebilir bazen değişim. Kaygı, merak ve heyecanı beraberinde getirebilir. Ama hazır olduğumuzda oradadır. Fark etmemiz, istememiz ve ona doğru bir adım atmamız yeterli olacaktır.

Aslında hayal kurduğumuz ve sorgulamaya başladığımız an, değişim süreci de başlamış demektir. Bu adımı atmak için uygun bir dönemin içerisindeyiz. Kışın koşuşturmacası içerisinde bakamadığımız, gözden kaçırdığımız yaşantılarımıza bakmak ve anlamak için çok da uygun bir dönem.

Geçmiş dönemde yapılan hataların anlaşılması, ilişki ve durumların analiz edilmesi, planların yapılması yeni dönemde kişiyi çok daha iyi bir yaşama taşıyabilir. Siz de bu yeni mevsimle birlikte, kuruyan dallarınız yerine yeni çiçekler açabilir, yüklerinizden kurtulup yeni bir mevsime hazırlanabilirsiniz. Siz de bu dönemi değerlendirin ve bir psikolog eşliğinde yaşantınızı gözden geçirerek, büyüme ve gelişmeye doğru güvenli bir biçimde ilerleyin. Yaz döneminin kendi üzerinizde çalışmak için çok iyi bir fırsat olduğunu unutmayın.

PSİKOLOG NİHAL UYAR ÖZER