Sınırlar
Yazar :


SINIRLAR

Sınırlar, kişisel alanımızı belirleyen çizgilerdir. O alan içerisinde ne yapacağımız, nerde duracağımız, diğerlerini ne kadar yakına alacağımız, ilişkilerimizi nasıl yöneteceğimiz gibi pek çok dinamik bu çizgilerle belirlenir.

Bu çizgiler bizim sorumluluk alanımızı diğerlerinin alanlarından ayırmamıza böylece de gereğinden fazla yük almamızı, diğerlerinin alanına müdahalede bulunmamızı engellerken; başkalarının bizimle ilgili istek ve beklentilerinden kendimizi korumamızı da sağlar. Böylece kendi rollerimizi kafamızda netleştirerek özgür, güvenli ve sağlıklı ilişkilerle kurmamıza yardımcı olur.

Toplumsal ya da kişisel pek çok nedenle sınırlarımızı belirlemek, oluşturmak ya da korumakla ilgili işlevsel olmayan düşünce ya da tutumlar geliştirebiliriz. Bu durumun yaşantımızda yansıması, hayal kırıklıkları ve zorlanmalar olarak kendini gösterebilir.
Başkalarının sorumluluklarını üstüne almak, istemediğimiz bir durum ya da koşul içinde bulunmak, incinme ya da incitme korkusuyla ifade etmek istediğimiz şeyden kaçınmak… Bunların hepsi taşıdığımız yükler olarak bizi yorar. Yordukça fark ederiz ya da etmeyiz, önce bizim enerjimiz sonra da ilişkilerin enerjisi bozulmaya başlar. Yakından bakarsak, diğerlerini mutlu etmek ya da diğerlerinden kendimizi korumak için harcadığımız enerjiyi kendi yaşamımızdan çalmaya başladığımızı görebiliriz. Görmezden gelmeye devam edersek “nerede hata yaptım” lı cümlelere ek olarak ortaya çıkan hastalıklar, bozulan ilişkiler, ulaşılamayan hedefler yaşamımızı tıkamaya başlar.

Neden sınır koyamıyoruz?

Diğerlerine bağımlı olma
Borçlu hissetme
Sorumluluk alarak ilgi, sevgi ve onay alma
Bencil(!) ve kötü(!) olarak tanımlanma endişesi
Diğerlerinin duygularını incitme korkusu
Diğerlerinin öfkesinden kaçınma
İlişkilerim bozulur endişesi

yukarıda saydığım maddeler sınır koyamama nedenlerinden birkaçı… Sizin de aklınızdan bu maddelerle ilgili sorular dönüyorsa, birine hayır derken suçlu hissediyorsanız temel inancınızı gözden geçirebilirsiniz. Siz de kendi hayır diyememe, sınır koyamama nedeninizi bularak kendinizi ve ilişkilerinizi korumak için ilk adımı atmış olursunuz. Sonrasında ise olumlu olanı içeri kabul edebilecek kadar saydam, olumsuz olanı ise dışarda bırakabilecek kadar sağlam sınırlar inşa etmeye başlayabilirsiniz.

Unutmayın, neyin sizin sorumluluk alanınızda olup neyin olmadığını fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak belirlemek kendi yaşamımızda ve diğerleriyle olan ilişkilerimizde özgürce ve güvende hissederek var olmanızı sağlar.

Psk. NİHAL UYAR ÖZER