Meslek Seçimi Önemli Bir Karardır!


MESLEK SEÇİMİ ÖNEMLİ BİR KARARDIR!
Yaklaşan tercih dönemi ile birlikte meslek seçimi kararı konusunda destek alan gençlerin sayısında da artış olmaktadır. Keşke biz de bu şekilde bilinçli seçimler yapabilseydik diyen ebeveynleri de, destek almanın yararına inanarak merkezimize başvurmaktalar.
Lise 1. sınıfın sonunda her ne kadar alan seçimi yapılarak ön karar verilmiş olsa da tercih yapmadan önce kararı netleştirmek hayati olabilir.
Örneğin: Fen Alanında okuyan bir öğrenci, mühendislik ya da tıp konusunda kararsız kaldığı noktada yardım aldığında, hayatının bundan sonraki 40 yılı ile ilgili de bir seçim yaptığı ile ilgili bir bilinci taşımaktadır. Bu uzun yılların mutlu ve doyumlu yaşanması için de bir karar veriyordur, bu karar önemlidir. Oysa tıp ve mühendislik bambaşka iki alandır. Peki neye göre buna karar verecektir? Bu noktada ergenin kişilik özellikleri ve ailesi ile kurduğu ilişkiye bakmak gerekir.
Örneğin kendisine toplum ve ailesi tarafından tıp eğitimi alması konusunda baskı yapılan bir ergen neye karar vereceğini bilemediği için bize danışmaya geldiğinde aile ve toplum için bu seçimi yaptığını düşünüyordu. Gerçekten bu kararının toplumsal baskı (prestij ve iş bulma gibi nedenlerle) ile mi verildiğini bilmek istiyordu. Gerçek seçimi neydi? Yoksa gerçekten mi bu eğitimi alması kendi özüne uygundu? Kararını öğrenmek için başvurduğunda öncelikle kişisel özellikleri anlamak üzerine çalıştık. Geçmiş okul yaşantısı, sınav başarısı, sınav yaşantıları ve ailesi ile iletişimi gündeme geldi. Çünkü karar verme sürecini geçmiş okul yaşantısı (olumlu ya da olumsuz) ve ailenin bu noktadaki duruşu etkilemektedir.
Seans sırasında kendisine uygulanan eğilim testlerinin yanı sıra, psikodrama tekniklerinden faydalanarak yapılan geleceği yansıtma, imajinasyon ve somutlaştırma teknikleri ile öğrencinin yapacağı seçim billurlaşmaya başlar.
Örneğin: Geleceği yansıtma tekniğinde 1 yıl sonra kendisini nerede ve nasıl gördüğü konuşulur. Yaptığı seçimin kendisinde yarattığı duygusal durum da ayrı bir değerlendirme konusudur.
Yine psikodrama tekniklerinden faydalanılarak yapılan obje seçimleri de kişinin seçimlerini netleştirmektedir.
Bununla ilgili yine seanslardan örnek verirsek; iki meslek arasında kararsız bir kişinin seçtiği objelerle hangi mesleğe daha yakın olduğu ve hangisi ile arasında nasıl bir engel olduğuna bakması bilinçli bakışını değiştirerek, doğru karar vermesini sağlayacak başka bir yöntemdir.
Bilinç dışı süreçleri kişiler çocukluklarından itibaren aldıkları telkinlerle oluştururlar. Bu telkinler kendi seçimlerini ve kendi oluşlarını etkiler. Ancak her birey farklıdır ve kendi özüne uygun seçimler ile mutlu olabilir. Bu noktada kafası karışık olan birinin destek alması bu problemi kolayca çözecektir.
Kaç kişi acaba şu anda bulunduğu mesleği kendi istek ve eğilimlerine uygun olarak seçmiştir? Kendi seçmediği bir alanda olduğu için kendi yeteneğini kullanamayan ve bu nedenle kendi kullanamadığı potansiyeli ile başa çıkamayan kaç kişi tanıyorsunuz? Ya da nereden seçtim bu mesleği diyen bir arkadaşınıza ne söylüyorsunuz? Meslek seçimleri nedeni ile hayatındaki tüm ilişkilerin etkilendiği de bu konunun ayrı bir boyuttur…
*MESLEK SEÇİMİ HAYATTAKİ EN ÖNEMLİ KARARLARDAN BİRİDİR!
*BU KARAR İÇİN DESTEK ALMAK HAYATINIZIN BUNDAN SONRAKİ KALİTESİNİ ETKİLEYECEKTİR!
*MESLEĞİM BENİM HOBİMDİR, SEVEREK YAPIYORUM, YORULMUYORUM, KENDİMİ VAR HİSSEDİYORUM DEME HAKKINA HERKES SAHİPTİR!
*DOĞRU MESLEK SEÇİMİ HAYATIMIZI DOYUMLU VE MUTLU GEÇİRMEK AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİPTİR.
*DOĞRU SEÇİMLER KENDİ OLUŞ DÜZEYİMİZİ DE YÜKSELTİR!
Psk. Dan. Perihan Demirbaş