Sınavlar Yaklaşırken
Yazar :


Üniversite sınavı ve SBS yaklaşıyor. Yaklaştıkça hem öğrencilerin hem de anne-babaların heyecanı da aynı oranda artıyor. Öğrenci ve veliler, bu bekleyişi kendi lehlerine çevirebilmek adına neler yapabilecekleri ile ilgili ipuçlarını aşağıda bulabilirler.

· Öncelikle, bu sınav girmiş olduğunuz ilk sınav ya da tek sınav değil! Bu zamana kadar pek çok farklı sınav ve soru ile karşılaştınız. Bu zamana kadar, çalıştığınız konularla eksiklerinizi ve soru kalıplarını tanıdınız. Bu sınav da onlardan bir tanesi ve siz onunla karşılaşmak için fazlasıyla tecrübelisiniz.

· Sınav yaklaşırken, odaklanma problemi yaşıyorsanız, molalarınıza ve kendinize ayırdığınız zamanı gözden geçirin. Kendinize enerji alabileceğiniz alanlar yaratın. Ne kadar enerjiniz varsa, o kadarını harcayabilirsiniz.

· Dikkatinizi yapamadıklarınıza odaklamak yerine, neler yapabileceğinize odaklanın. Deneme sınavlarını, avantaj ya da dezavantaja çevirmek sizin elinizde. Birkaç eksik konu ya da sorunun, bütün bir sınavı etkilemesine izin vermeyin.

· Gerginseniz, gevşeme egzersizlerinden yararlanabilirsiniz. Bu konudaki cd ya da kitaplardan yardım alarak, fiziksel belirtilerinizi davranış düzeyinde nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

· Ulaşmak istediğiniz okul ya da mesleklerle ilgili bilgi toplamak yetmez. O mesleğe sahip kişiler ve istediğiniz okulda okuyan öğrencilerle konuşmaya çalışın. Onların da sizinle benzer aşamalardan, benzer duygularla geçtiğini bilmek sizi rahatlatacaktır.

· Ailenizden destek isteyin. Kaygının bulaşıcı bir durum olduğunu unutmayın ve onların kaygısından kendinizi mümkün olduğunca koruyun.

· Bu sınav sizin bir sonraki aşamaya geçmeniz için geçebileceğiniz kapılardan bir tanesi… Bu demektir ki ilerlemeniz için pek çok kapı daha var. Unutmayın, yaşam sonsuz seçeneklerden oluşur. Farketmeye ve görmeye çalışın.

· Sizi bu aşamaya getiren yetenek ve başarılarınız olduğunu unutmayın. Eğer bu sınava giremeyecek düzeyde olsaydınız, gerekli aşamalardan geçemez ve bir yerde takılırdınız. Böyle düşünmek, kendinize güvenmenizi ve sağlam bir şekilde sınava hazırlanmanızı kolaylaştıracaktır.

Psikolog NİHAL UYAR

www.algipsikodrama.com