Çocuğunuza Sınır Koyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Yazar :


 ÇOCUĞUNUZA SINIR KOYARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

 

 

Çocuklarınıza tatil döneminde sınır koyarken güçlük yaşıyorsanız ve nasıl davranacağınız konusunda kararsızsanız Psk. NİHAL UYAR'ın aşağıda belirttiği noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

* Sınırlarınızı önceden açık ve net biçimde belirlemelisiniz. Çocuklar için somutluk önemlidir. "Uykun gelene kadar tv izleyebilirsin." ifadesi, çocuklar için çok da net sayılmayabilir.

* Belirlediğiniz kurallar ile ilgili kararlı davranmalısınız. Günden güne ya da durumdan duruma değişiklik gösteren sınırlarla ilgili çocukların tutarlılık göstermesini bekleyemeyiz.

* Çocuğunuz, herhangi bir sınır ihlalinde bulunduğunda bunun bir bedeli olduğunu bilmelidir. Hangi durumlarda nasıl yaptırımlarda bulunulacağını çocuğa önceden söylemek,

* Ailede belirli kurallar olduğunda, evde bulunan herkes bu kurallar ile ilgili hem fikir olmalıdır. Anne-baba belirlenen sınırlamalarla ilgili birbirleriyle tutarlı davranmalı. Gerekirse yakın aile üyeleri de bu konuda bilgilendirilmelidir.

* Çocuğunuza sınır koyarken, zaman geçirebileceği alternatif etkinliklerle ilgili ona rehberlik edebilir ya da bu konuda profesyonel yardım alabilirsiniz.

* Uyulan kuralları her seferinde olmasa da, belirli aralıklarla sözel olarak takdir edin. Takdir edilmek çocuğun davranışı benimsemesinde önemli bir rol oynar.