Emine Kaya Bican Yazıları

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Çocuklar için en önemli geçiş dönemlerinden biridir tuvalet eğitimi… Yemek yemenin ardından artık kendi bedenlerini kontrol edebildikleri ve bu kontrolü devam ettirdikleri yepyeni bir sürece geçiş yaparlar. Bu yeniliğin sağlıklı şekilde deneyimlenmesi oldukça önemlidir. Zira bu yeni deneyimin kendine olan güvenini geliştirdiği ve çocukların ileriki yaşamını da olumlu veya olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

 

Eyvah Kardeş Geliyor !

Eyvah Kardeş Geliyor !

Kardeş sahibi olmak oldukça mutluluk verici ve heyecanlı bir deneyimken,  anne ve babaların kafasında bazı soruları da beraberinde getiriyor… Bu haftaki yazımda ikinci çocuğun gelişi haberiyle anne ve babaların merak ettikleri bir takım soruları yanıtlamaya çalışacağım…

Çocuklarda Duygusal Farkındalık

Çocuklarda Duygusal Farkındalık

Duygu; belirli nesne, olay ya da kişilerin bireyin iç dünyasında uyandırdığı izlenimler olarak tanımlanmaktadır. Yaşam boyunca insanlar çevresinden gelen çeşitli uyaranların etkisiyle farklı duyguları deneyimlerler. Bu deneyimler sırasında yetişkinleri ve çocukları birbirinden ayıran en temel farklardan biri bu duyguları algılamaları, değerlendirmeleridir.

Çocuklar Değişime Nasıl Tepki Gösterir?

Çocuklar Değişime Nasıl Tepki Gösterir?

Hepimiz biliyoruz ki rutin dışı değişimler rahatsız edicidir, farklı tepki şekilleri ile ortaya çıkmaktadır. Bazen yetişkinler için bile oldukça zorlayıcı olabilen rutin değişiklikleri fizyolojimizde veya ruh hallerimizde değişimler olarak ortaya çıkmaktadır. Peki ya çocuklar değişime nasıl tepki verir?

Sevgi Dili

Sevgi Dili

Sevgi dili, duygusal anlamda etkili biçimde iletişim kurabilmenin bir yolu olarak tanımlanabilir. “Seni seviyorum”u söylemenin bir çeşididir, bir iletişim yöntemidir. Çocuğun sevgiyi anladığı, sevildiğini hissettiği ve ihtiyaç duyduğu şekilde sevginin yansıtılarak onunla iletişim kurmaktır. Sevgi dili çocukla konuşmayı öğrenme, onun duygusal ihtiyaçlarını yanıtlayarak aynı zamanda da sevildiğini anlama ve anlatma biçimidir.

 

Sevgi Dili 2

Sevgi Dili 2

Çocuğumuzun baskın sevgi dilini nasıl keşfedebiliriz?

Çocuklar baskın sevgi dillerinin hangisi olduğunun ipuçlarını aslında bizlere göstermektelerdir. Örneğin bir çocuk için anne veya babasıyla kaliteli zaman geçirmek keyif verici ve rahatlatıcıyken, başka bir çocuk için ise ebeveyninin sesini rahatlatıcı ve sakinleştirici bulabilir. 

Küçük İmparator Sendromu

Küçük İmparator Sendromu

Kral veya kraliçe çocuk veya küçük imparator (Little Emperor) sendromu benmerkezci ve aşırı şımartılmışçocuklar için kullanılan bir tabirdir. Kendisi için her ne kadar zararlı olsa da ne zaman ne yiyeceğine daima çocuğun karar verdiği; diğer aile bireylerinin ne yapacağını veya tatile nereye gidileceğini ya da televizyonda hangi programın açık olması gerektiğini daima çocuğun belirttiği gibi örnekleri olabilen bir aile düzeninde her şeyi sadece çocuğun belirlediği ve düzenlediği şekilde yapılması durumu olarak tanımlanabilir. Kısaca küçük imparator çocuk aile bireylerinin ve kendisinin neler yapacağına karar verir, kuralları o koyar, hükmeder ve yönetir.

Küçük İmparator Sendromu 2

Küçük İmparator Sendromu 2

Bazı çocuklar okulda kendi istek ve taleplerinde direnmezken evde tam bir inatçıya dönüşebiliyorlar. Böylesi davranış farkının sebebi nedir?

Farklı ortamlarda farklı tutumlar sergilemek bir derece normal kabul edilebilir. Her birimiz ortamın koşullarını göz önünde bulundurarak davranışlarımızı sergileriz. İşteki tutumlarımız o ortamın koşullarına evdeki tutumlarımız ise evin koşullarına göre şekillenir. Okul ortamı kuralların ve sınırların net olduğu ve bu netliğin tutarlılıkla sürdürüldüğü bir ortamdır. 

Karneler Verildi! Peki Ya Karne Hediyeleri?

Karneler Verildi! Peki Ya Karne Hediyeleri?

Bir eğitim öğretim döneminin daha sonuna  geldik… Tüm senenin yorgunluğunu, heyecanını, kaygılarını, üzüntülerini ve mutluluklarını anı sepetlerine biriktiren çocuklar tatil heyecanıyla birlikte karnelerini almaya gittiler bugün. Çocukların karne sevinçlerini paylaşmalarının hemen ardından karne hediyesi beklentisine girmeleri veya anne-babaların karne hediyesi alıp almama ikilemi de beraberinde gelmeye başlıyor.