Aldatmak Üzerine...

Algı  Psikodrama & Kişisel Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi

ALDATMAK ÜZERİNE

Tripod, sehpa, üçayak... hepsi dilimize farklı dillerden gelse de aynı anlamı taşır. Üçayak, her zeminde dengede durabilir. İlişkiler de üçayak üzerine kuruludur. Sevgi, saygı ve güven... bu ayaklardan biri olmadığında denge bozulur.

İster ticari, ister arkadaşlık, ister romantik ilişki olsun tüm ilişkilerde aldatılmak sorun teşkil eder. Çünkü aldatılmak ilişkilerin temelinde bulunan güven kısmına zarar verir. Güveni tekrar kazanmak ise zor ve zahmetli bir iştir.

Romantik ilişkilerde aldatmak bu üç ayağa da zarar verir. Her aldatmada bir fail ve bir kurban bulunur. Aldatma durumunda hem fail hem kurban zarar görebilir. İlişkilerin çoğunda aldatma kesin bir son olurken, bazı durumlarda affedilebilir. Fakat hangisinin doğru olduğu kesin değildir.

Kesin olan tek şey, sevgi, saygı ve güven ayaklarına zarar verdiği ve ilişkinin dengesini bozduğudur. Fail pişmanlık hissederek kendini affetmekte güçlük çekebilir. Suçluluk duygusuna kapılarak ve vicdan azabı duyarak özsaygısında kayıp yaşayabilir. Kurban ise kendini değersiz hissedebilir, özgüven kaybı yaşayabilir. Bu durum her iki tarafta da depresyon, anksiyete, güven problemi, öfke kontrolünde güçlük, özsaygı ve özgüven eksikliği gibi sorunlara yol açabilir.

Bu durumda, taraflar genellikle içinde bulundukları durumla tek başına baş etmekte zorlanabilir. İster fail, ister kurban olsun böyle bir olaya maruz kalan birey, bir terapist veya danışman ile işbirliği içine girerek içinde bulundukları durumdan daha kolay kurtulabilir.

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin