GÜÇLERİMİZİ KEŞFEDELİM

GÜÇLERİMİZİ KEŞFEDELİM

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri kendini güvende hissedebileceği bir hayat düzeni yaratmaktır. Bizler hayatımızın düzenli olmasına gereksinim duyarız. Yaşamlarımızın bilindik düzende akması bize güven verir. Yaşam akışımız alışıldık düzeninde devam ederken, kimi zaman devamlılığın ve akışın yönünü değiştiren krizler yaşayabiliriz. Bu krizler evden ayrılma, boşanma, işten çıkarılma, ilişkilerin bozulması gibi değişiklikler olabilirken; kaza, ölüm, kayıp, şiddet gibi travmatik yaşantılar da olabilir.

 

Her birimiz doğamız gereği, yaşadığımız kriz ve travmaların ardından iyileşme ve hayatımızı yeniden yapılandırma gücüne sahibiz. Kırılan bir kemiğin -hiçbir müdahale olmasa bile- kendiliğinden kaynaması gibi, bizler de doğamız gereği iyileşme ve hayata devam etme güdüsüne sahibiz. Ancak yaşadıklarımızın üstesinden gelecek gücümüz olduğuna dair inancımızı bazen kaybedebiliyoruz. Böyle zamanlarda içsel ve dışsal güç kaynaklarımızı hatırlamak ve harekete geçirmek toparlanmamızda çok hızlandırıcı bir etkiye sahip olabiliyor.

 

Kriz zamanlarında sevdiklerimizden gelecek olan destek, ilgi ve yakınlık çok büyük ölçüde ihtiyaçlarımızı karşılamaya yardım ediyor. Ailemiz, dostlarımız veya partnerimiz bizim en önemli dışsal güç kaynaklarımızdan sayılabilir... Onların yardımıyla yalnızlık, umutsuzluk gibi depresif duygularımızdan uzaklaşabiliyoruz.

 

Dış kaynaklarımızın yanında içsel gücümüzü keşfetmek, kendimiz için yapacağımız en önemli yardımlardan biri diyebiliriz. İçimizde kocaman ve rengarenk bir dünyaya sahibiz. İnançlarımız, değerlerimiz, tercihlerimiz, deneyimlerimiz, alışkanlıklarımız, hayallerimiz, yaratıcılığımız, duygularımız, düşüncelerimiz, fiziksel gücümüz, yeteneklerimiz, becerilerimiz ve keşfedilmeyi bekleyen daha birçok yönümüz sayesinde yaralarımızı sarabilir, hayatımıza daha güçlü bir insan olarak devam edebiliriz.

 

Krizin ya da travmanın üstesinden gelme sürecinde alacağımız psikolojik destek, içimizdeki iyileştirici mekanizmaları keşfetmemize ve hayata geçirmemize yardım edebilir. Ayrıca yeni ve güvenli bir düzen oluşturmayı denerken terapi süreci bize güvenli bir alan oluşturur.

 

Siz de içinizdeki renkleri tanımak ve kendinize yardım etmek isterseniz, bu yolculukta size destek olmaktan mutluluk duyarım.

 

Sevgilerimle…

 

Psk. Dan. & Aile Dan. Nagehan BALCI

 

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin