KORONAVİRÜSTEN PSİKOLOJİK OLARAK NASIL KORUNABİLİRİZ?

KORONAVİRÜSTEN PSİKOLOJİK OLARAK NASIL KORUNABİLİRİZ?

Corona Virüs’ ten Psikolojik Olarak Nasıl Korunabiliriz?

Virüsün dünya ve ülkemiz üzerindeki etkisi arttıkça toplum olarak korku ve kaygımız da artıyor. Yüksek kaygının bizi yönetmesine izin verdiğimizde ise, kontrollü davranma ihtimalimiz azalıyor.

Bir miktar kaygı sayesinde kendimizi ve çevremizi korumakla ilgili önlemler alabiliriz. Ancak kaygımızın seviyesini kontrol edebilmek için hatırlatmak istediğim birkaç husus var.

- Kaygı düzeyimizi artıran faktörlerden uzak durmak:

o İnternette ve sosyal ağlarda gerçek dışı söylentilere, görüntü ve yazılı metinlere çok sık rastlıyoruz. Gördüğümüz, duyduğumuz her bilgi stres olarak bize geri dönüyor. Mümkün olduğunca gerçek bilgi kaynaklarına ulaşmaya çalışmalıyız.

o Günün her dakikasını virüs haberleri arayarak geçirmek de kaygılarımızı besliyor. Gerçeklikten uzaklaşmadan aynı zamanda abartmadan, dengeli bir şekilde bilgi edinmeye çalışmak kaygı artırıcı faktörlerinden kendimizi korumamızı sağlayabilir.

o Bazen zihnimizde gerçek olmayan felaket senaryoları yazabiliyoruz. Böyle durumlarda kendimize, bu senaryoların gerçek olmadığını hatırlatabilir, elimizden gelen tüm önlemleri aldığımızı kendi kendimize söyleyebiliriz.


- Kaygıyı azaltan eylemlerde bulunmak:

o Virüsten fiziksel olarak kendimizi koruduğumuzdan emin olmalıyız. Bunun için Sağlık Bakanlığının belirttiği önlemleri dikkate almalıyız. Kendimizi fiziksel düzeyde korumaya aldıkça, elimizden geleni yaptığımız için içimizi rahatlatırız ve kendimizi daha güvende hissederiz.


o Sevdiklerimizle ve ailemizle iletişimde olmak –mümkünse birlikte olmak-, aidiyet ve güven duygularımızı artıracağından korkumuzu azaltacaktır.

o Sıkıntılı zamanlarda bize iyi gelen ve devam etmemize yardımcı olan küçük aktiviteler yapabiliriz. Örneğin müzik dinlemek, kitap okumak, film izlemek, dua etmek, duş almak, yazı yazmak gibi… Gerçeği yok saymadan rahatlatıcı molalar vermek ruhumuza iyi gelecektir.

o Virüsten korunma koşulu ile yerine getirebileceğimiz sorumluluk ve rutinlerimize devam etmek de hayatın devam ettiğini bize hatırlatacaktır.

o Hayatımızda kontrol edemeyeceğimiz durumlarla karşılaşabileceğimiz gibi kontrolümüzde olan kocaman bir alana sahibiz. Virüse yakalanma ihtimalimizin belirsizliğine karşı, bizim belirlediğimiz ve kontrol edebildiğimiz durumlara odaklanabiliriz. Günü planlamak iyi bir başlangıç olabilir. Kendimize ve çevremize karşı görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmek, bizi güvende ve bilindik bölgede hissettirecektir.

Eğer endişeleriniz veya takıntılarınız sizin yaşamınızı ve çevrenizdekileri çok fazla etkileyecek düzeydeyse psikolojik destek almanızı öneririm.

İnsanlık olarak virüsten en az zararla kurtulduğumuz günlerin yakın olması dileğiyle…

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin