Tatlı Rüyalar

Algı  Psikodrama & Kişisel Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi

Rüyalar.. Günlük hayatta fark edemediğimiz duygularımızın, düşüncelerimizin yansıması onlar. Biz hayatımızın gerçeklerini kabul etmek istemediğimiz zaman uykumuza sızıp bu gerçekleri bize anlatmaya çalışıyorlar. Yolumuzu kaybettiğimiz anlarda kulağımıza, gitmek istediğimiz yönü fısıldıyorlar. Yanlış kararlar aldığımızda bizimle konuşup, durdurmaya çalışıyorlar. Sanki içimizde bir yerlerde oturmuş bizden habersiz bizi izliyor gibiler. Yeri ve zamanı geldiğinde hemen bir mesaj halini alıp bize yardım etmeye çalışıyorlar.

Nasıl mı?
Bu konuyu anlatabilmek için danışanımın da izni ile gördüğü bir rüyayı ve bu rüya sonucunda seçimini nasıl değiştirdiğini paylaşmak istiyorum.
Danışanım 35 yaşında eğitimli ve çalışan bir kadın. İlişkilerinde, değer vermeyen, saygı duymayan, takdir etmeyen erkekleri seçmiş ve çaba harcayan hep kendisi olmuş. Değerli hissetmek ve seçtiği erkek modelini değiştirebilmek için olumlu adımlar atıyor. Yaptığımız seans sırasında görüştüğü biri vardı ve onun doğru adam olduğunu düşünüyordu.
Danışan: Dün gece onunla görüştükten sonra bir rüya gördüm ve çok huzursuz oldum. Niye böyle bir rüya gördüm anlamadım.
Danışman: Nasıl bir rüya?
Danışan: Deniz kenarında bir evin içindeyim. Ev çok eski ve kötü. Durup dururken duvarları ıslanıyor. İçinde ben varım, O’ da var. Ona yemek veriyorum, yemeği alıyor ama beğenmiyor. Bir de eksik buluyor, niye yemeğin tadı kötü diye. Çok üzülüyorum. Sonra bir bakıyorum, saçlarımı boyatmışım. Ama renk benim daha önce de kullandığım ve kullandığıma pişman olduğum renk. Kırmızı. Saçlarımı öyle görünce iyice moralim bozuluyor. Nasıl yaptım ben böyle bir hata diye düşünmeye başlıyorum. Oysa bu renge bir daha asla geri dönmeyecektim, asla saçımı bir daha kırmızıya boyatmayacaktım. Bir de görmeniz lazım, öyle kötü bir kırmızı ki. Çok pişman oluyorum, bir an önce o evden çıkıp gitmek ve saçlarımı şimdiki rengine boyatmak istiyorum. Bunun için uğraşırken uyandım. O kadar etkilendim ki koşup aynaya baktığımda saçlarımın kırmızı olmadığını görünce nasıl rahatladım anlatamam.
Danışman: Dün gece onunla görüştükten sonra bu rüyayı gördüm dedin. Nasıl geçti görüşmeniz?
Danışan: Güzeldi.. Keyifli geçti.
Danışman: Neler yaptınız?
Danışan: Hımmm.. Dışarı çıktık. Zaten sürekli dışardayız. Bir şeyler içtik. Sonra ben eve döndüm.
Danışman: Sürekli dışardayız derken?
Danışan: Yani bir iki kere görüştük zaten onda da hep dışarı çıktık ve onun grubu ile gezip durduk. Alkol ve dans. Doğru dürüst bir konuşma geçmiyor pek, herkes eğleniyor.
Danışman: Onunla çıktığınız zamanlarda konuşma imkanı bulamıyorsun.
Danışan: Evet, çok konuşma imkanımız olmadı. Onun için de tam olarak tanıyamıyorum sanırım.
Danışman: Tanımak istiyorsun ama şimdiye kadar yeterince imkan olmadı. Peki , hakkında neler biliyorsun?
Danışan: Hımmm..38 yaşında. Keyifli bir adam, güçlü görünüyor, güzel gülüyor. Müzik dinlemeyi ve içmeyi seviyor.
Danışman: Mesleği ne?
Danışan: Sanırım bu ara çalışmıyor.
Danışman: Çalışıp çalışmadığından emin değilsin.
Danışan: Ticaretle ilgilendiğini söylemişti ama dün gece arkadaşlarıyla konuşmalarından şu ara çalışmadığını anladım. Sanırım o yüzden genelde hesabı ben ödüyorum.
Danışman: Neden genelde hesabı sen ödüyorsun?
Danışan: Bilmiyorum, sürekli parayı ilk ben çıkarıyorum.
Danışman: O, ne yapıyor?
Danışan: Bir şey yapmıyor. Ben ödemeyi yaparken o fark etmemiş gibi davranıyor.
Danışman: Sen ne hissediyorsun?
Danışan: Kötü hissediyorum aslında. Ben birlikte ödeyelim istiyorum. O da ödesin, ben de ödeyeyim. Sürekli ben ödeyince hoşuma gitmiyor.
Danışman: Sen birlikte ödemek istiyorsun ama ilk parayı çıkaran sen oluyorsun. O da bunu fark etmemiş gibi yapıyor.
Danışan: Evet, genelde hesabı ben ödüyorum ve ne bileyim. Bugün ben öderim belki sonra da o öder. Bunun sorun olmasını istemiyorum zaten dün gece de bir şeye canı sıkkındı galiba..
Danışman: Nasıl?
Danışan: Yani tabii, onu tanıyalı çok olmadı ama dün suratı çok asıktı. Ne müziği beğendi, ne mekanı beğendi. Galiba beni de beğenmedi. Hiç benimle ilgili değildi.,
Danışman: Kiminle ilgiliydi?
Danışan: Bilmiyorum ama benimle değil. Sanki birlikte değilmişiz gibi davranıyordu, bir uzaklık vardı.
Danışman: Seninle ilgilenmiyordu, uzak duruyordu ve beğendiği bir şey olmadı. Nasıl hissettin?
Danışan: Aslında o an oradan kaçıp gitmek istedim. Ama yapamadım. Öyle geçti.
Danışman: Gecenin güzel ve keyifli geçtiğini söylemiştin.
Danışan: Geçmişti aslında. Ne bileyim, şimdi fark ediyorum.
Danışman: Gördüğün rüyanın bu yaşadıklarınla bir ilgisi olabilir mi?
Danışan: Nasıl?
Danışman: Gördüğün rüyada da kaçıp gitmek istiyordun, dün gece de kaçıp gitmek istemişsin.
Danışan: Sanırım.. Evet, doğru aslında. Dün gece barda da kaçıp gitmek istedim rüyamda da. O dün gece olan hiçbir şeyi beğenmedi tıpkı rüyamda gördüğüm gibi.
Danışman: Gece yaşadıklarınla rüyanda gördüklerin örtüşüyor. Bir de saçlarını istemediğin halde eski rengine boyatıyorsun rüyanda. Dün gece istemediğin halde yaptığın şeyler nelerdi?
Danışan: Aslında ben dün gece O, uzak davranırken kalmayı hiç istemedim. Hesabı ödemeyi de hiç istemedim. Ama hepsini de yaptım. İstemediğim şeyleri karşımdaki mutlu olsun diye yapmaktan yoruldum. Bunları artık yapmama kararı almıştım ama hala yapıyorum.
Danışman: Böyle davranmak istemiyorsun ama davranıyorsun ve bu seni üzüyor. Rüyanda da aynı şey var. Saçlarını eski rengine boyatmak istemiyorsun ama boyatıyorsun ve bu seni üzüyor. İlişkide istemediğin şeyleri yapıp üzülmen ile rüyanda saçını istemediğin renge boyatıp üzülmen çok anlamlı.
Danışan: Anlamlı gerçekten.
Danışman: Niye böyle bir rüya gördüğünü anlamadığını söylemiştin. Şimdi ne düşünüyorsun?
Danışan: Galiba bu rüya bana bu adamın pek de doğru bir adam olmadığını söylüyor. Ben bu adamı hiç görememişim. Gerçi birkaç kere çıktık ama doğru kişi olduğunu düşünüyordum.
Danışman: Şu anda ne düşünüyorsun?
Danışan: Düşündüğüm kadar doğru biri değil. Hatta ben de düşündüğüm kadar mutlu değilim.

Danışanım haklıydı. Bir ilişkiye girmek üzereydi ve karşısındaki kişi ile ilgili yaşadığı gerçeklerin farkında değildi. Görmek, kabul etmek istemiyordu. Tam da bu sırada rüyası onunla muhteşem bir şekilde konuştu ve bir önceki gece aslında hangi duyguları yaşadığını gösterdi.
Ne mi oldu? Danışanım rüyasının ona söylemek istediğini duydu ve zarar göreceği bir ilişkiden kendisini korumayı seçti.
Küçüklüğümüzden beri “tatlı rüyalar” denir uyumadan önce. Bence bir rüyanın tatlı olması için uyanıp, mesajını alıp, hayata geçirmek gerekiyor.
Rüyalarınızın mesajını alıp, hayatınıza geçirebilmeniz dileği ile..
TATLI RÜYALAR..

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin