Emine Kaya Bican Yazıları

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Çocuklar için en önemli geçiş dönemlerinden biridir tuvalet eğitimi… Yemek yemenin ardından artık kendi bedenlerini kontrol edebildikleri ve bu kontrolü devam ettirdikleri yepyeni bir sürece geçiş yaparlar. Bu yeniliğin sağlıklı şekilde deneyimlenmesi oldukça önemlidir. Zira bu yeni deneyimin kendine olan güvenini geliştirdiği ve çocukların ileriki yaşamını da olumlu veya olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir.

Eyvah Kardeş Geliyor !

Eyvah Kardeş Geliyor !

Kardeş sahibi olmak oldukça mutluluk verici ve heyecanlı bir deneyimken,  anne ve babaların kafasında bazı soruları da beraberinde getiriyor… Bu haftaki yazımda ikinci çocuğun gelişi haberiyle anne ve babaların merak ettikleri bir takım soruları yanıtlamaya çalışacağım…

Çocuklarda Duygusal Farkındalık

Çocuklarda Duygusal Farkındalık

Duygu; belirli nesne, olay ya da kişilerin bireyin iç dünyasında uyandırdığı izlenimler olarak tanımlanmaktadır. Yaşam boyunca insanlar çevresinden gelen çeşitli uyaranların etkisiyle farklı duyguları deneyimlerler. Bu deneyimler sırasında yetişkinleri ve çocukları birbirinden ayıran en temel farklardan biri bu duyguları algılamaları, değerlendirmeleridir.

Çocuklar Değişime Nasıl Tepki Gösterir?

Çocuklar Değişime Nasıl Tepki Gösterir?

Hepimiz biliyoruz ki rutin dışı değişimler rahatsız edicidir, farklı tepki şekilleri ile ortaya çıkmaktadır. Bazen yetişkinler için bile oldukça zorlayıcı olabilen rutin değişiklikleri fizyolojimizde veya ruh hallerimizde değişimler olarak ortaya çıkmaktadır. Peki ya çocuklar değişime nasıl tepki verir?

Sevgi Dili

Sevgi Dili

Sevgi dili, duygusal anlamda etkili biçimde iletişim kurabilmenin bir yolu olarak tanımlanabilir. “Seni seviyorum”u söylemenin bir çeşididir, bir iletişim yöntemidir. Çocuğun sevgiyi anladığı, sevildiğini hissettiği ve ihtiyaç duyduğu şekilde sevginin yansıtılarak onunla iletişim kurmaktır. Sevgi dili çocukla konuşmayı öğrenme, onun duygusal ihtiyaçlarını yanıtlayarak aynı zamanda da sevildiğini anlama ve anlatma biçimidir.

 

Sevgi Dili 2

Sevgi Dili 2

Çocuğumuzun baskın sevgi dilini nasıl keşfedebiliriz?

Çocuklar baskın sevgi dillerinin hangisi olduğunun ipuçlarını aslında bizlere göstermektelerdir. Örneğin bir çocuk için anne veya babasıyla kaliteli zaman geçirmek keyif verici ve rahatlatıcıyken, başka bir çocuk için ise ebeveyninin sesini rahatlatıcı ve sakinleştirici bulabilir. 

Küçük İmparator Sendromu

Küçük İmparator Sendromu

Kral veya kraliçe çocuk veya küçük imparator (Little Emperor) sendromu benmerkezci ve aşırı şımartılmışçocuklar için kullanılan bir tabirdir. Kendisi için her ne kadar zararlı olsa da ne zaman ne yiyeceğine daima çocuğun karar verdiği; diğer aile bireylerinin ne yapacağını veya tatile nereye gidileceğini ya da televizyonda hangi programın açık olması gerektiğini daima çocuğun belirttiği gibi örnekleri olabilen bir aile düzeninde her şeyi sadece çocuğun belirlediği ve düzenlediği şekilde yapılması durumu olarak tanımlanabilir. Kısaca küçük imparator çocuk aile bireylerinin ve kendisinin neler yapacağına karar verir, kuralları o koyar, hükmeder ve yönetir.

Küçük İmparator Sendromu 2

Küçük İmparator Sendromu 2

Bazı çocuklar okulda kendi istek ve taleplerinde direnmezken evde tam bir inatçıya dönüşebiliyorlar. Böylesi davranış farkının sebebi nedir?

Farklı ortamlarda farklı tutumlar sergilemek bir derece normal kabul edilebilir. Her birimiz ortamın koşullarını göz önünde bulundurarak davranışlarımızı sergileriz. İşteki tutumlarımız o ortamın koşullarına evdeki tutumlarımız ise evin koşullarına göre şekillenir. Okul ortamı kuralların ve sınırların net olduğu ve bu netliğin tutarlılıkla sürdürüldüğü bir ortamdır. 

YENİ BİR BAŞLANGIÇ: OKULA UYUM

YENİ BİR BAŞLANGIÇ: OKULA UYUM

Yeni bir başlangıç olarak okula başlama veya bir başka deyişle bir çok bilinmezin olduğu bir ortama adım atma çocukların mizacına bağlı olarak farklı davranış örüntüleriyle sonuçlanabilmektedir. Bazı çocuklar değişime ve gelişime hızlı şekilde uyum sağlarken bazı çocukların ortama uyum sağlaması için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Bu süreçte çocukları tanımak ve onların ihtiyaçları doğrultusunda onlara rehberlik etmek gerekmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli unsur her çocuğun biricik olduğudur. Her çocuk kendine özgüdür, dolayısıyla da her çocuğun gelişim hızı ve şekli de kendine özgüdür. Bu nedenle hiçbir çocuğun uyum süreci ile ilgili zaman biçmek, ya da çocukları bu anlamda kıyaslamak doğru değildir. Uyum sürecine dair beklentiye girdiğiniz sürece; “Benim çocuğum neden hala tam uyum sağlayamadı?” sorgusu içine girersiniz. Bu beklenti anne ve babaları sabırsızlığa sürükler. Bu nedenle en önemli yapı taşlarımızdan biri sabırlı olmak ve çocuğa alışması için zaman tanımaktır!
 

Paylaşmak Zorunda Mıyız?

Paylaşmak Zorunda Mıyız?

Oyuncağı, yiyeceği veya giysiyi bir diğer kişi ile paylaşma günlük hayatta sıklıkla rastlanan, hatta bazı zamanlarda krizlere yol açabilen bir durum. Hele ki işin içinde başka insanlar da varsa bu kriz anları anne babalar için gergin dakikalara yol açabiliyor…

DERS ÇALIŞMAYI ERTELEME

DERS ÇALIŞMAYI ERTELEME

“Acelesi yok ya…
Dizinin şu bölümü bitsin hemen başlayacağım.
2 dk Instagram’a bakıp çıkacağım.
Sonra yaparım.
Şimdi değil…
Biraz sonra başlarım.
Yarın söz kesin yapacağım.
Önce telefona azıcık bakayım…”

Yıl Sonları

Yıl Sonları

Yıl sonları... 

Yeni kararların alındığı, tüm yılın genel değerlendirmesinin yoğun şekilde yapıldığı zamanlardan birisi... Böyle zamanlarda “Bu yıl nasıl geçti” diye sorarken buluruz kendimizi...

Anılarımıza gideriz, film şeridi gözlerimizin önünden akmaya başlar... 

“Sakın Anneni Üzme!”

“Sakın Anneni Üzme!”

“Sakın Anneni Üzme!”

Anıları silmek mümkün mü?

Anıları silmek mümkün mü?

Kendimizi kötü hissettiren, hatırladığımızda canımızı sıkan, içimizi acıtan yaşam olaylarını silmek mümkün değil: ancak bu olaylara bakışımızı değiştirmek, olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerimizi değiştirebilmek pekala mümkün…

EMDR tekniği kullanarak gerçekleştirilen seanslarda bi-lateral (çift taraflı) uyarımların eşliğinde rahatsız edici yaşam olayları ile ilgili görüntüler zihnimizde silinmese de, flulaşıyor ve artık eskisi kadar rahatsız edici hissettirmemeye başlıyor.

Bize rahatsızlık veren anılar zihnimizden uzaklaşıp flulaşırken, bir yandan o anıların hissettirdiği beden duyumları, olumsuz duygu ve düşüncelerinin oluşturduğu düğümler EMDR ile çözümlenmiş oluyor…

Geçmiş anılarınızın düğümlerini çözmek için, siz de #emdr uygulayan bir uzmandan destek alabilirsiniz…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Önce bağ, sonra düzeltme…

Önce bağ, sonra düzeltme…

Bağ kurduğumuz, ilişkide olduğumuz kimselerle çatışabilir, hata tartışabiliriz de…
〰️
Doğrudan problem çözme moduna girmek veya karşımızdakini düzeltmeye çalışmak birbirini anlamanın, kendini ifade edebilmenin önüne geçer ve anlaşılmamış hissettirebilir.
〰️
Duygulara alan açtığımız, aklımızdan geçenleri rahatça paylaşabildiğimiz ortamlarda güvende ve anlaşılmış hissederiz. Tavsiye ve problem çözme aşamasına bağlantı kurduğumuz bu anların devamında geçtiğimizde ilişkilerimiz daha yapıcı bir formda varlığını sürdürebilir…

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN