Sevgi Dili 2

Algı  Psikodrama & Kişisel Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi

Çocuğumuzun baskın sevgi dilini nasıl keşfedebiliriz?

Çocuklar baskın sevgi dillerinin hangisi olduğunun ipuçlarını aslında bizlere göstermektelerdir. Örneğin bir çocuk için anne veya babasıyla kaliteli zaman geçirmek keyif verici ve rahatlatıcıyken, başka bir çocuk için ise ebeveyninin sesini rahatlatıcı ve sakinleştirici bulabilir. Kaliteli zaman geçirmeyi, bekleyen ve isteyen çocuk ebeveyniyle birlikte vakit geçirmeyi isteyecek ve sıklıkla bunu talep edecektir. Benzer şekilde fiziksel teması bekleyen ve talep eden çocuklar daha fazla ebeveynine yakın olmayı isteyecektir. Günlük yaşamın koşturmacasında bu ip uçlarını fark etmek bazen güçleşebiliyor. İyi bir gözlemci olarak çocukların ihtiyaçlarına dair farkındalığın geliştirilmesi ve bu farkındalıkla sevgi depolarının doldurulması gerekmektedir. Sevgi dilinin keşfinde çocuğun temel ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçlar giderilirken verdiği tepkilere kulak vermek, iyi bir dinleyici ve gözlemci olmak süreci hızlandıracaktır. Ebeveynler çocuklarının sevgi dilini keşfetmek için kendilerine şu soruları sorabilirler:

“Çocuğum için ne yaparsam benim tarafımdan gerçekten sevildiğine inanır?”

“Çocuğum sevgisini en çok hangi dilde ifade ediyor?”

Özellikle soyut algılama becerisi gelişmemiş, dildeki mecazları anlamakta henüz yeteri kadar dil becerisi olmayan çocuklar için kullanılan sevgi dilini anlamak kafa karıştırıcı ve zorlayıcı olabilir.  Örneğin “yanaklarını koparırım, seni parçalarım” şeklindeki bir sevgi ifadesinin mecazi olarak kullanıldığını anlayamaz ve gerçekten yanaklarının kopartılacağını ve parçalanacağını düşünebilir. Bu sebeple çocukların yaşlarını ve gelişim düzeylerini göz önünde bulundurarak onlarla iletişim kurmak olası kafa karışıklıklarını giderecektir.

Çocuklar da yetişkinler de farklı sevgi dilini kullanıyor olabilirler. Yetişkinler olarak çocuklardan bizlerin sevgi dilini öğrenmelerini ve uyum sağlamalarını beklemek onlara haksızlık olacaktır. Bunun yerine tıpkı fiziksel ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi onların sevgi ihtiyaçlarına kulak vermemiz gerekmektedir. Sevgi bir ihtiyaçtır, bu ihtiyacın karşılanması gerekmektedir. Anne-baba-çocuk arasındaki bağın güçlü olması ve sürdürülebilir olması için çocukların fiziksel ihtiyaçlarının yanında duygusal ihtiyaçlarının da giderilmesi gerekmektedir. Gelişimin her aşamasında sevgi şarttır, gereklidir. Ebeveynler olarak ilişkilerin daha güçlü, daha açık hale gelmesine neden olacaktır. Eğer sevgi ihtiyacı giderilmezse duygusal anlamda eksik hisseder, bu his de sevilmeme, güvensizlik, utanç suçluluk korku gibi duyguları beslemektedir. Ayrıca ilerleyen yaşamlarında sorumluluk sahibi, sevgi dolu ve özverili bir birey/yetişkin olabilmeleri için çocukların sevildiğini hissetmeleri gerekmektedir.

Peki sevgi dilinin normal, sıcak ve anlaşılır olması için nasıl davranmamız gerekir?

Sevgi dilinin normal, sıcak ve anlaşılır olması için çocuğun ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda koşulsuz olarak ifade edilmesi gerekmektedir. İfade edilen sevgi herhangi bir davranışa bağlı veya bağımlı olmamalı ve performansı baz almamalıdır. Örneğin “oyuncaklarını toplarsan seni daha çok severim” cümlesi klasik bir koşullu sevgi cümlesidir. Her ne yaparsa yapsın (veya yapmasın) her ebeveyn çocuğunu sevmektedir. Bu mesajın da aynen bu doğrultuda çocuğa iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde bu durum çocuklar için yaralayıcı ve yıkıcı olabilir.

Sevgi dilinin fazlası olur mu?

Her çocuğun boş bir sevgi deposu vardır.  Tıpkı yemek yeme, su içme gibi fiziksel ihtiyaçlarının karşılandığı gibi sevgi ihtiyacının da karşılanması ve sevgi depolarının boşaldıkça doldurulması gerekmektedir.Bu sebeple fazla gösterilmesi sevgi boşalan depoların dolmasını sağlayacaktır. Doğru şekilde, ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda sevgi iletildiği takdirde herhangi bir sakınca oluşturmayacaktır.

Kibarlık ve sevgi dili çoğu zaman karıştırılabiliyor. Kibar sözcükleri veya cümleleri kullanmak sevgiyi doğru biçimde ifade etmek anlamına gelmeyebilir. Başka bir açıdan bakarsak, kibar sözcüklerin kullanılması çocuk açısından her zaman sevgi anlamına gelmeyebilir. Sevginin ifadesinde önemli olan samimiyet ve koşulsuzluktur. Olumlama sevgi dilini tercih eden, bu dili konuşan çocuklar açık ve net bir şekilde onaylandığını ve sevildiğini hissetmeyi bilmek isterler. Samimi, içten ve koşulsuz şekilde gösterilen her sevgi türü çocukların sevgi depolarına eklenecektir.

Uzm. Psk. Emine KAYA BİCAN

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin