Pozitif Düşünce ve Kilo Kaybı

Algı  Psikodrama & Kişisel Gelişim ve Psikolojik Danışma Merkezi

Düşünce = - Kilo

 

‘ Zayıflayamıyorum ’

‘ Şişmanım ’

‘ Ay ne güzel ya herkes zayıf, bir ben şişmanım L ’

‘ Yine yaz geldi. En nefret ettiğim mevsim. Giydiğim hiçbir şey bana yakışmıyor. ’

‘ Alışverişe gitmekten korkuyorum. Yine kilo aldım. ’

‘ Bir 10 kilo versem hayatım süper olacak. ’

 

 

Yukarıdaki cümleler size tanıdık mı geldi? Peki acaba nerede yanlış yapıyorsunuz? Neden gerekli olan her şeyi yaptığınız halde – diyetisyen kontrolü, az ve sık yemek, geceleri yemek yememek, kalorisiz yiyecekler, düzenli diyet, spor vb. gibi – kilo veremiyorsunuz?

 

 

 

Kilo vermek için tek yapılması gereken şey diyet ya da spor değildir. Kilo problemi olan insanların çoğu sürekli kilolarından söz eder ya da en azından kendileri kilolarına yoğunlaşırlar. İşte yanlışı asıl burada yapıyoruz. Kilolu olduğunu kelimelerle sürekli tekrar etmek – yukarıdaki cümlelerde olduğu gibi – sizin sadece kilolu olma sürenizi uzatır. Yani düşünce şekliniz ve kendinize sürekli olarak söylediğiniz cümleler, telkin olarak bilinçaltınıza yerleşir. Bilinçaltınıza yerleşen bir ‘ ben şişmanım ’ , ‘ zayıflayamıyorum. ‘ cümlesi ise sizin uzun bir süre daha kilo veremeyeceğinizi gösterir.

 

 

 

Bilinçaltımız çocuk gibidir. Ona söylediğimiz her şeyi gerçek olarak algılar ve uygulamaya başlar. Yani siz ‘ kilo vermem lazım ama zayıflayamıyorum ’ dediğiniz zaman bilinçaltınız bunu şöyle anlar:

 

‘ zayıflamam gerekiyor. ’ Ancak ‘ zayıflayamıyorum ’ dediğinizde bunu emir olarak algılar. Ve ne yaparsanız yapın, zayıflamanızı yavaşlatır.

 

Bu nedenle rejim yaptığınız süre boyunca ve aslında tüm hayatınız boyunca kendinize olumlu telkinler verin. Cümleleriniz her zaman olumlu olsun. ‘ zayıflıyorum ’ , ‘ sağlıklı ve formdayım ’ gibi. Ne demiş atalarımız: ‘ Bir şeyi 40 kez söylersen gerçek olur. ’

Kilo vermek ya da kilo almakla ile ilgili psikolojik destek almak istiyorsanız size yardımcı oluyoruz. Kilo verme psikolojik destek gruplarımızdan yararlanabilirsiniz.

Yaşam Koçu Berna Turna

Paylaşın:

Etiketler:

Sayfa Yorumları (0)
  • ...

Yorum Ekleyin